Dílny

Témata a vedoucí dílen, na které se můžete těšit

Vít Boček

Hrajeme si s odporem

Během workshopu budeme mj. zapalovat (klasicky i silou vůle) a topit (elektřinou i kačenku). To všechno s odporem (elektrickým). Vyrobíme také jednoduché el. obvody nakreslené tužkou, které si každý účastník bude moci odnést

Věra Koudelková

Kapky a kapičky

Dílna se věnuje chování vody na různých površích - ukážeme si, že není pravda, že "voda smáčí a rtuť nesmáčí", zjistíme, jak změnit smáčivost vody na daném povrchu, a podíváme se na chování vody na hydrofobním povrchu. Účastníci si budou moci během dílny destičku s hydrofobním postřikem vyrobit.

Petr Coufal

Robotika LEGO WeDo

Seznámíte se se stavebnicí Lego WeDo 2.0, postavíme si jednoduché robotické modely a hlavně se je naučíme ovládat a programovat. Vše zvládne úplný začátečník. Ukážeme si připravené výukové materiály, vhodné i pro výuku přírodovědných předmětů.

Pavel Jirman

Není šutr jako šutr

V dílně propojíme čtenářskou gramotnost s geologií a fyzikou. Pomocí textů, vzorků nerostů a hornin z lokality Geoparku Český ráj se vydáme proti proudu času. Necháme promlouvat horniny o příbězích starých 400 milionů let. Vzorky budeme také zkoumat z pohledu fyziky a pomocí jednoduchých experimentů se je pokusíme identifikovat. 

Zdeněk Hubáček

Vrtulník na gumový pohon

Aplikace jednoduché fyzikální hračky v jednotlivých tématech fyziky si účastníci dílny vyzkouší na vlastnoručně vyrobeném modelu, který vychází z námětu Slatera Harrisona - Dragonfly helicopter.

Miloslav Khas

Aplikace, které žáky baví

Představíme a vyzkoušíme si několik známých a jednoduchých on-line aplikací (např. Kahoot!, Menti apod.), které může učitel ihned použít pro vedení a zpestření své výuky. Díky nim získá od žáků okamžitou zpětnou vazbu a může tomu přizpůsobit své učení. Ukážeme si několik vychytávek, které mohou používání aplikací zpestřit a zefektivnit.

Jiří Kvapil

Urychlovač ve škole

Z plastové salátové mísy si vyrobíme funkční urychlovač částic - polystyrenových kuliček. Porovnáme princip urychlování v našem urychlovači s principy skutečných vědeckých urychlovačů, vyzkoušíme různé zdroje vysokého napětí a také se podíváme, jaké zajímavé animace nabízí školám CERN. Dílna je vhodná pro ZŠ, SŠ a všechny zájemce o částicovou fyziku a CERN.

Michaela Bartoňová

Věda a umění jsou cool

Vyzkoušíte si práci umělců založenou na poznatcích vědců - STEAM. Metaforou nám bude les jako spolupracující systém. Seznámíme se s vhodnými výtvarnými aplikacemi na iPadu nebo telefonu. Vytvoříte si jednu scénu tak, jak to děláme přímo s dětmi a teenagery.

Miroslav Mráz

Datová věda pro děti

V tomto workshopu si vyzkoušíme aktivity na rozvoj datové gramotnosti žáků - formulujeme problém, posbíráme data, která pak zanalyzujeme a interpretujeme v kontextu. Datová věda je pro všechny a stojí za to vydat se na cestu k ní. Využijte téma, které vás zajímá, a data vám pomohou najít odpovědi na vaše otázky k němu.

Lenka Kramářová
Květa Kolářová

Fyzika v pohádce

Duo KoKr si pro vás i letos připravilo novou realizaci pohádky s fyzikálními pokusy. Pohádky pro malé i velké, pohádky pro všechny... Vždy nás okouzlovaly a snad ještě celé generace okouzlovat budou. Vraťme se i my na chvíli do dětských let a pojďme si chvíli hrát. 

Jiří Dolejší

Trochu si posvítit

Tato "dílna" o baterkách (baterka zde znamená ruční svítilna) spojuje jednoduchou fotometrii a ilustrace hospodaření s energií s praktickými zkušenostmi chronického opozdilce a zatmívače, který ve svých potřebách fungovat v temnotě alespoň trochu sleduje současné technologie.

Jitka Soukupová
Andrea Tláskalová

Optické a jiné záhady

Optické iluze, jednoduchý "holografický" projektor na mobil, válcová a kuželová zrcadla, nápojové plechovky, ovoce a zelenina, květiny a listy a také pouze papír budou v naší dílně klamat smysly a vytvářet spoustu otázek "PROČ" a "JAK".

Rita Chalupníková

Pomalé vozíky

Vyrobíme si pomalý vozík (na základě návodu Václava Piskače) a ukážeme si, kde a jak se dá ve fyzice použít.

Čestmír Krejčí
Věra Pejčochová

Víno a vše kolem něj

Pokusy nejen s vínem, ale i s pomůckami a materiálem kolem něj (koštýř, láhve, skleničky, zátky). Podíváme se na ně z pohledu vinaře i fyzika. Některé ukázky budou inspirovány i pokusy z minulých století. 

Václav Pazdera

Ozoboti ve fyzice

Na dílně si ukážeme a vyzkoušíme, kde a jak je možné využít OZOBOTA v různých úlohách ve fyzice.