O aktérech a nabídce Fóra inspirace

ALBI: "Škola s hrou" - edukační program pro školy 

Společnost Albi Česká republika a.s. podporuje inovativní vzdělání a ve vlastním edukačním programu Škola s hrou vytváří kompletní metodickou podporu pro učitele. Nabízí unikání propojení Albi her s učením a produkuje didaktické materiály v souladu s RVP.
Přijďte si k nám pro inspiraci a zásobte se hrami pro vaši výuku – ke koupi bude široká nabídka her nejen do přírodovědných předmětů! Jsme jedničky v gamifikaci ve vzdělávání.
Šetříme čas učitelů strávený na přípravách, učíme s hrou, motivujeme, inspirujeme!

Skupina ČEZ: ReakTour - k jadernému reaktoru a ještě dál

Chtěli byste navštívit nejstřeženější prostory v zemi? My vás tam vezmeme!
Zažijte ReakTour – virtuální tour k jadernému reaktoru a ještě dál. Reaktorový sál, velín nebo chladicí věž… Projděte si kontrolované pásmo jaderné elektrárny ve speciálních brýlích s virtuální realitou.

ESERO: vesmírné vzdělávací programy a pomůcky pro ZŠ a SŠ

Představení vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury ESA ESERO. ESERO funguje v České republice od roku 2015 a je určena pro vzdělávací aktivity na základních a středních školách (případně i mateřských).
Především představíme ESA školní projekty (soutěže) a vzdělávací pomůcky pro školy jako například gravitační simulátor nebo odpalovací rampu pro vodní rakety. Samozřejmostí je možnost se na cokoli zeptat přímo hlavního koordinátora ESERO, který bude přítomen.

Fyzikální ústav AV ČR: programy pro učitele a středoškoláky

Náš stánek představuje aktivity FZU AV ČR zaměřené na středoškolské studenty a učitele fyziky. Dozvíte se více o našich programech "Učitelé a Vědci" a "Fyzikové do škol", případně si můžete na místě domluvit setkání na vaší škole či u nás ve Fyzikálním ústavu.
Součástí stánku je i ukázka přístrojů vyvíjených naším pracovištěm.

GZ Media & GRAMOFOND: Přehraj desku

Na stánku k projektu "Přehraj desku" budeme prezentovat nejlepší gramofony vyrobené týmy, které se zapojily do naší výzvy. Předpokládáme, že některé gramofony představí přímo týmy dětí, které je vyrobily. Kromě toho si každý příchozí bude moci sám zkusit vyrobit nejjednodušší funkční gramofon pouze za pomoci tužky, jehly, listu papíru a lepicí pásky.
K vidění budou také gramodesky různých barev a tvarů, které vyrábíme pro hudebníky z celého světa.

H-Edu: nová informatika na 1. stupni

Na našem stánku se můžete seznámit se softwarem Emilem a robotkou Emou, kteří vám pomohou s novou informatikou na 1. stupni.
Díky H-edu máte k dispozici veškeré materiály elektronicky, a to včetně metodik.
H-edu šetří čas učitelům. Těšíme se na vás!

LabIR Edu: Poznejte svět očima termokamery!

S termokamerou se dnes můžeme běžně setkat v průmyslu, výzkumu nebo lékařství. Velký potenciál má ale také ve školní výuce. Děti se učí o teple v různých přírodovědných předmětech, ať už zkoumají endotermické a exotermické reakce, elektrické obvody, nebo vliv zeleně na mikroklima. Všechny tyto okem neviditelné a abstraktní tepelné jevy může v reálném čase vizualizovat termokamera a vést žáky a žákyně k hlubšímu pochopení vyučované látky. Termokamera vyvinutá ve výzkumném centru NTC ZČU je přímo navržena pro vzdělávání 21. století. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje jako tablet, padne akorát do ruky a šasi je vyrobeno na 3D tiskárně. Přijďte si ji vyzkoušet! Na stanovišti LabIR Edu budete moct experimentovat a zkoumat tepelné jevy a záludnosti, jakými je přenos tepla, propustnost nebo emisivita. Vzdělávací platforma LabIR Edu vznikla na ZČU v Plzni s cílem podpořit inovativní STEM výuku pomocí termokamer. Více na: edu.labir.cz.

Nadace České spořitelny: Den pro školu

Den pro školu je program od Nadace České spořitelny, který zdarma spojuje učitele s dobrovolníky z praxe. Na webu máme téměř 1000 dobrovolníků z nejrůznějších oborů.
Do hodin matematiky, fyziky či chemie si učitelé mohou zvát například stavební inženýry, vědce, materiálové inženýry, bankéře nebo odborníky na IT.
U stánku Dne pro školu se můžete s některými z nich seznámit.

Nadace O2: Chytrá škola - grantový program pro ZŠ

Projekt O2 Chytrá škola od roku 2019 vzdělává a pomáhá díky grantovému programu pedagogům, rodičům a dětem lépe se zorientovat v příležitostech a nástrahách digitálního světa. Ve spolupráci se školícími organizacemi vzdělává cílové skupiny osob v oblasti digitální gramotnosti (bezpečí na internetu, mediální a počítačové gramotnosti a technologie ve výuce).
Hlavním nástrojem je vzdělávací portál, který přináší praktické rady a výukové materiály, například jak se chránit na sociálních sítích, jak rozeznat fake news a hoaxy a práce s Google aplikacemi. Tento projekt má udělenou záštitu od MŠMT. Díky grantovému programu může základní škola získat až 100 000 Kč pro výuku digitální a počítačové gramotnosti a bezpečí na internetu. Aktuálně probíhá již 4. grantová výzva, celkově se 214 podpořenými školami.

Nadace ORLEN Unipetrol: "Plastík a jeho kouzelný kufřík"

Představení činnosti Nadace ORLEN Unipetrol, která pomáhá růst mladým chemikům, zejména prezentace a praktická ukázka vzdělávacího projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík, který žákům nabídne exkurzi do světa chemie prostřednictvím zábavných pokusů. Je určený pro mladší žáky základních škol (6-12 let) a umožňuje učitelům a jejich žákům provádět jednoduché experimenty s použitím plastů.
Plastíkův kouzelný kufřík je užitečným stavebním kamenem pro vzdělávání v přírodních vědách ve školním věku. Téměř všechny pokusy z tohoto kufříku mohou děti dělat samostatně za dohledu učitele.

NPI ČR a AI dětem: GUG, DigiKoalice, EDU-AI a další

Na stánek si přijďte prohlédnout a vyzkoušet drobné aktivity přímo do výuky, u kterých s dětmi a žáky otevřete téma strojového učení a dopadu algoritmů umělé inteligence na naše životy.
Vyzkoušíte si práci s myšlenkovou mapou v OrgPadu a seznámíte se s tištěnými příručkami a knihami k tématu.
Na stánku pro vás budou také propagovány navazující aktivity GUG, Digikoalice, chatbotů EDU-AI, FB podpůrné skupiny Výuka informatiky a Učíme informatiku.

Národní pedagogický institut a Národní plán obnovy 

MŠMT a NPI ČR mají pro každou školu v ČR pro roky 2023 až 2025 připravené kapacity pro konzultování inovací ŠVP, lektorování akcí a vzdělávání v digitálním vzdělávání, poradenství při výběru digitálních učebních pomůcek a pomůcek pro překlenutí digitální propasti z Národního plánu obnovy.
Přijďte si na stánek dohodnout formu podpory přímo pro vaši školu a vyzkoušet vybrané aktivity na podporu digitálních kompetencí a informatického myšlení žáků i ve vašem předmětu.

PLANETUM: družice Planetum-1 a nabídka pro školy

Značka Planetum zastřešuje Štefánikovu hvězdárnu, Hvězdárnu Ďáblice a planetárium ve Stromovce. Po dobu náročné rekonstrukce pražského planetária, z nějž se stane nejmodernější planetárium s největší LED kopulí na světě, budeme nadále nabízet pořady pro školy v kinosále a malém planetáriu. Hvězdárium – mobilní planetárium – přijede až k vám. Na našem stánku se seznámíte s naší širokou nabídkou pořadů a dílen pro školy, prohlédnete si družici Planetum-1 a možná potkáte i astronauta. Prezentovat bude Jan Veselý.

PULS investiční: srovnávání jističů a pájení přesýpacích hodin 

Zasvětíme vás do tajemství napěťových zdrojů, které jsou srdcem mnoha zařízení a strojů. 
A nebyla by to elektrotechnika, kdybychom si trochu nezapájeli. 

Vernier: počítačem podporovaná měření s čidly

Počítačem podporovaná měření s čidly Vernier – přijďte si vyzkoušet a diskutovat vhodné využití ve výuce.