Elixír na FUTURE PORT PRAGUE 2018

04.09.2018

1. 9. 2500; Pozdrav z Future School


"Honzo, vstávej!", pokřikuje na mě můj domácí robot. Dlouho jsme se neviděli naživo, byl jsem teď dva týdny na dně Tichého oceánu. Jo, jen pro vás, dinosaury, dvouměsíční prázdniny už dávno nemáme. Když chceš volno, tak ho máš. Ticháč byl fakt zážitek, co vám budu povídat, lepší než loňský školní výlet na Mars. Jo, a vzal jsem s sebou kámoše, připojili se ke mně přes (S)kype E560. Ty zdokonalený datový přenosy jsou geniální. Na dně to běhalo jak po drátkách. No ale co, konec vzpomínání na dovolenou. Jdu do školy, takže rychlá makro snídaně, vyčistit 5D brýle a jdeme na to.

Přihlásil jsem se loni do 5578 International Virtual School 6.0 - fakt cool škola. Teď jsem v level 10 a můžu tam být třeba celý život, jak kdo chce, potřebuje, jak má čas a taky jak mu to tam prostě jde a co všechno se chce učit. Školy jsou vlastně takový nekonečný počítačový hry. Nějaký borci to kdysi v "pravěku" tak vymysleli jako inovaci do škol a vono se to rozjelo. Pro nás je to teď skvělej systém. Postoupíš dál, když máš splněno. Žádný známky.

Jsem zvědav, kdo k nám letos přibude a koho zase uvidím. Ve třídě je nás i 100, někdy. Je to paráda, protože tam občas potkám i sestřenici s bratrancem, kteří bydlí 300 km od nás. Je jedno, že Marušce je 10, mně 14 bratrancovi je 20. On často zaskočí v inovační laboratoři. Pomáhá nám objevovat, jak co funguje. Je doktor robotů. To je teď super business, protože jsou často rozbitý a taky potřebují promazat 😊. 

Oni nás i většinou roboti učí, už vlastně nepoznáte, kdo je člověk a kdo robot. Někdy je to třeba jen hlas zpovzdálí, který vám dává otázky a ty prostě jdeš a zkoušíš. Minule jsem ve škole pouštěl záznam z dronu ze staveniště, kde se dva bagry "popraly" o kopání jednoho výkopu, nějak si blbě nastudovaly program dne a už to bylo. Tak jsme řešili, jak to udělat, aby se to už příště stát nemohlo. George z Ostrovů, je mu 18, to už je borec, naprogramoval nějakou bezpečnostní pojistku, asi jako, že jim to řekne:" Vy plecháči, přečtěte si pořádně svůj program, než něco jdete dělat". Pomáhal jsem mu s tím, docela jsme se u toho zasmáli.

Tak jo, loučím se s vámi, jdu se připojit nebo přijdu pozdě do školy, a to by mě teda mrzelo. Škola je super, baví mě a fakt se tam toho naučím každý den spoustu..., taky jsem už v levelu 10, že! No ale stejně se nemůžu dočkat odpolední zmrzliny na rohu v cukrárně s Martinkou. Tak odpoledne na živo. Bude jahodová.

Honza

Jestli bude někdy taková nebo jiná škola se uvidí. Každopádně my jsme tu teď proto, abychom společně vytvářeli a podporovali smysluplné vzdělávání pro budoucnost.

Přijďte si užít dva dny do Future School, založené pro Future Port Prague Českou spořitelnou a vytvořené Elixírem do škol spolu s partnerskými organizacemi a projekty; MFF UK, Czechitas, Matemágem a EDULABem.

Co si třeba vyzkoušet Ozobota, Anatomii 4D nebo zajít do páteční Školy kouzel pro budoucí inovátory?

Těšíme se na vás.

Za tým Future School, Elixír do škol