Jak paní učitelky z Prahy 7 inspirovaly lektorku…

16.11.2019

Jak ZLATÁ RYBKA splnila přání aneb Malé tandemy ve školce.


Na Základní škole Ratibořická v Horních Počernicích již několik let funguje projekt Malé tandemy zaměřený na spolupráci žáků prvních a devátých tříd ve fyzice.

V září letošního roku paní učitelka Hana Burešová spolu s Irenou Dvořákovou předávaly svoje zkušenosti kolegyním a kolegům v centru Elixíru v Praze 7. 

Během workshopu si účastnice a účastníci vyzkoušeli několik jednoduchých pokusů, ale také diskutovali o tom, jak s takovou spoluprací začít ve svých školách. 

Bylo úžasné pozorovat, jak jsme si všichni dokázali hrát a jak i nám dospělým (hlavně MALÝM paním učitelkám) zářily oči."

Na konci setkání proběhlo tradiční dotazování, kdo a co z toho, co se dnes v centru odehrálo, vyzkouší ve své škole.
Druhostupňoví kolegové fyzici i paní učitelky z I. stupně o spolupráci VELKÝCH a MALÝCH fyziků ve svých školách přemýšleli a uvidíme, zda se do ní i pustí...

Paní učitelky z mateřských školek ale také projevily zájem něco takového realizovat. Společně jsme hledali různé způsoby, jak podobné spolupráce docílit, když ve své blízkosti nemají potřebné VELKÉ fyziky. Všechna navrhovaná řešení však na první pohled vypadala nereálně...

Odcházela jsem s pocitem, že více pomoci nemohu. Ale nedalo mi to a začala jsem přemýšlet, co naše MALÉ paní učitelky z hornopočernických školek - našly by parťáky?

A našly!

Jedna z našich devítek nemá svoje prvňáky. Oslovili jsme tedy MALOU paní učitelku z MŠ Chodovická z oddělení ZLATÁ RYBKA. 

Hana Burešová, lektorka setkání a vedoucí centra Elixíru v Praze 12   

A jak to dopadlo? 
Splnila ZLATÁ RYBKA naše přání rozšířit spolupráci i do mateřských školek?

Podívejte se na fotoreportáž z pilotního setkání deváťáků s předškoláky.

Děkujeme Haně Burešové za sdílení mnohovrstvého příběhu a věříme, že bude inspirací pro další pedagogy nejen v centrech Elixíru.